Podczas gdy w Polsce infografiki zdobywają coraz większą popularność, w światowym internecie od kilku lat obecne są infografiki animowane. Czym są? Czy polskie marki mogą je wykorzystać w działaniach marketingowych?
Chyba nie ma wśród nas nikogo, kto do tej pory nie napotkał infografiki w sieci. To coraz bardziej popularny element marketingu internetowego, także w Polsce. Stosują je firmy z różnych branż, rozmaite instytucje państwowe, w tym m.in. uczelnie, a także organizacje pozarządowe. Infografiki publikowane są w serwisach internetowych i mediach społecznościowych, a nawet w prasie.
Moda na infografiki nie dziwi. Firmy od dawna wiedzą, że internetowi użytkownicy czują się przytłoczeni ogromem treści w sieci, więc trudno dotrzeć do nich z reklamowym przekazem. Z tego względu poszukują nowych dróg wizualnej prezentacji różnego typu złożonych informacji, jak dane historyczne, matematyczne i statystyczne, a także idee, pomysły i koncepcje, w zrozumiały i jak najkrótszy sposób. Z pomocą przychodzi im projektowanie graficzne i infografiki właśnie.
Videoinfografiki (lub video infografiki) to jeden z rodzajów infografik. Na świecie znane są mniej więcej od 2009 roku, w Polsce są jeszcze nowością. W rodzimym serwisie z videoinfografikami (www.videoinfografiki.pl) polskie produkcje stanowią nikły procent.
Czym jest videoinfografika?
Videoinfografika (z ang. video infographic) jest to po prostu animowana infografika. Infografika w każdej formie ma przedstawiać ważne informacje i dane w ciekawy sposób, ma być wciągająca jak opowieść. Jednocześnie nie może przytłaczać zbyt dużą ilością statycznych treści (jak teksty, wykresy i tabele).
W videoinfografikach do przedstawienia informacji stosuje się ruchomą grafikę (motion design). Animowane infografiki są kombinacją animowanej opowieści (animated storytelling), tekstu (visual text), dźwięków i muzyki oraz wciągającego głosu lektora (voice-over). Graficy, którzy posługują się takimi samymi programami, co specjaliści od animacji filmowej, w tworzonych videoinfografikach stosują też ożywione fotografie i ilustracje. Wykorzystują również nagrania wideo lub nawet tworzą pełne obrazy 3D. Animowany ruch wykorzystywany w videoinfografikach pozwala przedstawiać wszelkie komunikaty w sposób dynamiczny. Jest wsparciem wtedy, gdy nasza informacja zawiera statyczne, nieefektywne elementy.
Czym różni się videoinfografika od animacji/ filmu?
Granica między nimi jest zatarta. Jednak w tradycyjnie animowanym filmie mamy do czynienia z historią, którą tworzą bohaterowie, które same siebie wyrażają. Oczywiście, w animowanej infografice również mogą pojawiać się postacie, ale nie będą same siebie reprezentować.
Przykład filmu animowanego
Infografika: Pinterest – Pin It, Win It
Videoinfografiki – przydatne narzędzie w promocji marki?
Jak każda forma graficznej prezentacji informacji, videoinfografika – dzięki udostępnianiu jej w profilach w serwisach społecznościowych, „lubieniu”, polecaniu jej znajomym, publikacji przez portale (social activity), może przyciągać na naszą firmową stronę czy witrynę, nowych użytkowników i przyszłych klientów, zwiększyć liczbę linków przychodzących i podnosić popularność naszej marki.
Inne zalety videoinfografiki:
- za jej pomocą statyczne informacje można prezentować w efektywny sposób,
- dzięki niej ciekawą historię można przedstawić jeszcze prościej i bardziej bezpośrednio,
- dzięki tej formie prezentacji informacji uzyskujemy dostęp do jeszcze większej publiczności, ponieważ – w przeciwieństwie do infografik – videoinfografiki można publikować w takich serwisach, jak np. YouTube czy Vimeo.
Ponad to mówi się, że obraz warty jest tysiące słów. Obraz ruchomy to ok. 25 obrazów na sekundę, więc rachunek jest prosty!
Uważamy, że videoinfografika to świetne narzędzie promocji marki, ale nie musi ona zastępować infografiki. Może być używana dodatkowo, jako uatrakcyjnienie naszych działań marketingowych.
Zagraniczny serwis z videoinfografikami: www.videoinfographics.com.