Przejdź do
Strony internetowe w 2021 roku – trendy w projektach graficznych
Jakub Degórski
Jakub Degórski

Art Director

Strony internetowe w 2021 roku – trendy w projektach graficznych

10 września, 2021 | Blog

“Trendy 2021” krzyczy od końca 2020 po początek 2021 roku wiele tytułów tekstów dotyczących projektowania graficznego stron internetowych. Czym dla nas jako agencji marketingowej są trendy? Trendy są dla nas pewnymi inspiracjami, ale zawsze dodajemy do nich coś od siebie. Często też jedziemy po bandzie i zmieniamy zasady gry, nie podążając za trendami. Idziemy krok do przodu. Robimy to, bo chcemy, żeby strony naszych klientów wyróżniały się na tle konkurencji. Nie boimy się ryzykować. Wiemy, że to ryzyko się opłaci.

Jakie są więc inspiracje na 2021 rok w projektach graficznych stron internetowych? Wybraliśmy dla Was te najciekawsze z których sami będziemy korzystać w naszych projektach graficznych…oczywiście uzupełniając je stylem, pomysłami i indywidualnymi koncepcjami przygotowywanymi specjalnie przez naszych grafików 😉

A więc zaczynamy:

1. Świat kolorów, czyli połączenie intensywnej kolorystyki z prostotą elementów graficznych

Dzięki mocnym kolorom strona zdobędzie zainteresowanie użytkownika, a poprzez proste elementy graficzne poprowadzi jego wzrok tam, gdzie jest to ważne dla Ciebie. W 2021 r. dobra strona internetowa nie będzie bała się mocnych zestawień kolorystycznych. To sztuczka, która może ją wyróżniać, pokazać charakter marki, jej niepowtarzalność i dać się jej zapamiętać. W końcu do odważnych świat należy.

2. Zmiana kursu, czyli zaburzenie harmonii pod pełną kontrolą

Symetryczne i przewidywalne układy treści czy grafik strona zastąpi kontrolowaną asymetrią, która będzie przyciągała uwagę. Nie chodzi o nieopanowany chaos, ale o przemyślane łamanie zasad. Chodzi o elementy, które w tym już przewidywalnym schemacie, powtarzającym się na wszystkich innych stronach, pozwolą użytkownikowi odkrywać stronę w 2021 roku z ciekawością.

3. GIF mi szybsze ładowanie strony, czyli filmy z fotografii podkręcają prędkość

Filmy na stronach internetowych nadal będą ich ważnym elementem, pożądanym przez użytkowników pod względem wizualnym i budzącym zainteresowanie po wejściu na stronę. Do tej pory problemem był jednak czas jej ładowania z umieszczonym na niej filmem. Jeśli trwało to zbyt długo, klienci ją opuszczali. Dobra strona internetowa poradzi sobie z tym poprzez umieszczone na niej animowane filmy z fotografii w postaci plików .gif.

4. Handmadowe projekty stron, czyli ilustracje i pismo ręczne w wirtualnym świecie

2021 rok to czas kiedy strona www stanie się dosłownym wyrazem artystycznym jej twórcy, czyli będzie dziełem, którego elementy graficzne będą wykonane ręcznie i dopiero później przełożone na piksele. Jest to jeden z najgorętszych trendów w projektowaniu stron w 2021 roku. Dzięki ilustracjom strona będzie miała swój indywidualny styl, który wyróżni ją wśród konkurencji. Oprócz ilustracji będzie też posiadała ręczne pismo. Nada to jej “ludzkiego” charakteru i wzbudzi pozytywne emocje.

5. Liquidowe kształty, czyli płynność i miękkość

Zapomnij o geometrycznych kształtach. W 2021 roku królować będą kojarzące się z nieskończonością, kreatywnością i ruchem płynne, pozbawione krawędzi kształty, nadające stronom efekt gładkości i lekkości. Podkręcić można je również efektownymi animacjami, do których liquidy doskonale się nadają.

6. Vintagowy zawrót głowy, czyli powrót do przeszłości

Ten powrót do przeszłości trwa już w sumie od jakiegoś czasu, ale nikomu to zupełnie nie przeszkadza. Jeśli jest się czym inspirować to dlaczego tego nie robić? Wracają więc szalone lata 20. jak i szalone lata 50. Charakterystyczne dla tych okresów kolory czy grafiki znajdą swoje nowe odzwierciedlenie w projektach graficznych stron www w 2021 roku, idealnie przykuwając uwagę odbiorców.

7. Move it, czyli animacja izometrii

Izometrie również cieszą się popularnością już od kilku lat. To w końcu doskonały sposób na pokazanie trójwymiarowych obrazków na dwuwymiarowej powierzchni. W 2021 roku czym więcej będzie do nich dodanych animacji i ruchu tym lepiej i tym bardziej cieszyć to będzie oko i intrygować użytkowników.

8. Two in one, czyli połączenie zdjęć z ilustracjami

Prawdopodobnie będzie to jeden z wielkich trendów w projektowaniu stron www. To zabieg, który nada stronom trochę inny wymiar i zaciekawi ich odbiorców. Ilustracje poprzez swoją wyjątkowość i wyraźną kolorystykę przykują uwagę na tyle by użytkownicy strony pozostali na niej i chcieli ją odkrywać.

9. Be pattern, czyli strony z patternem

2021 rok to czas na wielki powrót wzorów na stronach www. To co w nich najlepsze to różnorodność i mnogość możliwości wykorzystania – od całego tła, aż po tylko wybrane elementy. Pattern to niezwykle odświeżający stronę element jej designu nadający jej również bardzo nowoczesny wygląd.

10. Realowe efekty 3D, czyli zobaczyć to co realne wirtualnie

Projekty 3D to jeden z najlepszych sposobów na pokazanie głębi i realizmu rzeczywistości w wirtualnym świecie. Niezależnie od tego czy będą one w 2021 roku statyczne tak jak w poprzednich latach czy interaktywne tak jak ma to być rozwinięte w tegorocznych trendach, efekty 3D na pewno zachwycą swoim wyglądem użytkowników stron.

11. Black and white, czyli ponadczasowa klasyka

Eleganckie i wiecznie żywe biało – czarne projekty graficzne stron nadal znajdą rzeszę wielbicieli i odbiorców. Minimalizm i maxi typografia to ich cechy szczególne, pozwalające na doskonałe wyróżnienie oferty ze strony. Dodanie do tego dużej pustej przestrzeni oraz ograniczona paleta kolorów będą urzekać smakiem i funkcjonalnością.

12. Dark mode, czyli ciemna strona mocy

Projekty stron w trybie ciemnym zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością. Tym co stanowi ich moc, jest ich uzupełnianie jasnymi czy wyraźnymi, często neonowymi odcieniami oraz intuicyjna topografia, co razem tworzy doskonałą czytelność projektów.

13. Line art, czyli sztuka tworzenia z linii

Grafiki tworzone za pomocą linii to obecnie bardzo świetnie rozwijający się trend w projektowaniu i to nie tylko stron www. Obejmuje on również wszystkie inne obszary projektowania graficznego. Projekty stron wykorzystujące line art są odbierane jako profesjonalne oraz bardzo kreatywne, a także odważne. To element sztuki, którą można odkryć na stronie www.

14. Gradient, czyli eksperymenty z kolorami

Ten trend pojawił się już w latach poprzednich, ale nadal doskonale się rozwija i znajduje coraz więcej fanów. Graficy wprost go uwielbiają i będę w tym roku wykorzystywać zarówno w odważnych wielokolorowych odmianach jak i w tych bardziej subtelnych. Tła, teksty, dodatkowe elementy graficzne na stronie – gradienty będą wszędzie tam, gdzie konieczne będzie uzyskanie fajnego efektu, zwłaszcza, że wyglądają dobrze na każdym ekranie od dużego telewizora czy komputera stacjonarnego, po małe wyświetlacze urządzeń przenośnych.

15. Layers, czyli warstwa na warstwie tworząca głębie

Nachodzące na siebie warstwy czy elementy sprawiają, że strona staje się dynamiczna i interesująca. Będące częścią nich zdjęcia, filmy czy animacje to doskonałe dodatki. Co najlepsze można je stosować w wielu różnych szablonach projektów.

16. Boldowe love, czyli przyciągająca moc pogrubionych fontów

Najwięksi robią to dobrze. Co na ich stronach przykuwa uwagę jako pierwsze? Nagłówki pisane dużym, wyboldowanym fontem. Strony www dzięki nim w 2021 roku będą skupiały wzrok odbiorców na ważnych dla Ciebie treściach, a dodatkowo będą nadawały im nowoczesny i współczesny wygląd. Uważać musisz tylko na jedno – nie używać ich na dużej ilości tekstu. Jeśli wszystko będzie wyboldowane, to nic nie będzie się wyróżniało. Zestaw też wyboldowane nagłówki z neutralnym tłem.

Strony internetowe w 2021 r. pod względem graficznym będą więc kolorowe, z asymetrycznie rozmieszczonymi elementami, szybsze dzięki GIF-om, cieszące oko odręcznymi ilustracjami i fontami, zawierające płynne kształty, nawiązujące stylem do przeszłości, zawierające animowane elementy izometryczne, stosujące połączenia zdjęć z grafikami, biało-czarne lub czarne, składające się z linii, cieszące oko gradientami czy licznymi nakładającymi się na siebie warstwami nadające jej ruchu. Jest więc w czym wybierać 🙂 Decyzja należy do Ciebie.

Koniecznie przeczytaj też nasz wpis o trendach w UX.

Powiązane artykuły

Zadzwoń do nas
531 993 900