Przejdź do
5 cech dobrego grafika komputerowego
Artur Kubiak
Artur Kubiak

CEO

5 cech dobrego grafika komputerowego

11 kwietnia, 2017 | Blog

Pod pojęciem grafik komputerowy może kryć się wiele znaczeń. Pod pojęciem dobry grafik komputerowy – jeszcze więcej. W dzisiejszym świecie łatwo znaleźć osoby, które posiadają wiedzę nabytą w czasie swojej edukacji, pozwalającą im na wykonywanie zawodu grafika komputerowego, ale jeśli chodzi o umiejętności, tutaj sprawa wygląda już nieco inaczej. W czym tkwi tajemnica dobrego, odnoszącego sukcesy, tworzącego ciekawe, udane koncepcje grafika?
Parafrazując klasyka Thomasa Edisona: “Dobry grafik to wynik 1 procenta natchnienia i 99 procent wypocenia”, czyli dokładniej rzecz ujmując ciężkiej pracy. 🙂 Jeśli chodzi o ciężką pracę, uwierzcie, nasi graficy coś o tym wiedzą, lecz czym ona jest przy satysfakcji ze zrealizowanego projektu, którego efekty mogą później podziwiać na mijanych billboardach, w przeglądanych katalogach czy otwieranych stronach internetowych?!

Czym więc wyróżnia się dobry grafik komputerowy w dzisiejszym świecie?

1. Dobry grafik, wie co robi

Jako klienci możecie mieć własną wizję swojej strony internetowej, logo, ulotki, katalogu, broszury, itp. ale warto, powtarzamy warto, zawsze zdać się na rady poparte wiedzą i doświadczeniem grafika. Dobry grafik godzinami przegląda inne realizacje, projekty, nieustannie szuka kolejnych inspiracji, ma za sobą mnóstwo stworzonych kreacji, a co najważniejsze nigdy nie pozwoli, aby “dzieło” wychodzące spod jego ręki nie było dobre. To jedna z kluczowych cech dobrego grafika. Dobry grafik naprawdę wie co robi i o czym mówi doradzając klientowi. Dlatego zawsze warto posłuchać głosu grafika i razem z nim cieszyć się udaną realizacją. 🙂

2. Dobry grafik jest kreatywny, ale twardo stąpa po ziemi

Wyobraźnia – w niej możecie i możemy zrobić dosłownie wszystko. Tu przesunąć, tam przyciąć, tu dokleić, tam dokolorować, itd, itd. Jednak rzeczywistość, a w tym programy graficzne bywają często brutalne. Choć każdy grafik chciałby żeby jego wizje czy wizje klientów zostały urzeczywistnione, to jest świadom pewnej ograniczoności dostępnych narzędzi i wie, że pewne, nawet te najlepsze pomysły, czasem pozostaną jedynie w sferze ludzkiej wyobraźni. Dobry grafik jednak nie poddaje się nigdy bez walki i zawsze do końca stara się zrobić wszystko, żeby wykonana przez niego realizacja jak najbardziej przypominała tę z wyobraźni. W końcu kreatywność to jego drugie imię.

3. Dobry grafik to artysta

I tu należy rozwinąć kwestię 1% natchnienia z cytatu Thomasa Edisona. Bo kim byłby grafik bez swojej artystycznej duszy i artystycznych umiejętności?! Po czym poznać dobrego grafika? Po rozrzuconych na biurku lub skrywanych po kątach zarysowanych kartkach, na które często przelewa swój cały kunszt, rozpoczynając pracę nad nowym projektem lub po prostu daje ujście swoim zdolnościom w postaci rysunków lub innych dzieł z dziedziny, która go interesuje.
Poza tym nierzadko grafik z którym możecie współpracować ma też drugie oblicze. Tym drugim obliczem może być architekt, designer, programista, malarz, filolog, itd., czyli również kreatywny, artystyczny zawód. Dobry grafik to po prostu człowiek o wielu talentach.

4. Dobry grafik to tęga głowa

Zawód grafika wymaga posiadania naprawdę wielu umiejętności oraz wiedzy z różnych, czasem bardzo zróżnicowanych dziedzin. Tak więc dobry grafik zna się na obsłudze komputera (i to nie na jej podstawach), projektowaniu (wszystkie programy graficzne zna jak własną kieszeń), marketingu (musi wiedzieć jak w sposób interesujący przedstawić czy sprzedać dany projekt, koncepcję), psychologii (potrafi rozmawiać, słuchać i przede wszystkim zrozumieć każdego klienta), poligrafii (CMYK, Pantone, spady, rodzaje papieru, itd. są podstawowymi zwrotami w jego słowniku), ratownictwie (ratuje klientów z opresji, kiedy kończą się ich terminy lub kiedy ktoś inny nie podołał projektom).

Dobry grafik musi być człowiekiem wielozadaniowym, pracowitym, kreatywnym, samodzielnym, potrafić pracować pod presją czasu, mieć nieustanną chęć tworzenia, posiadać głód wiedzy oraz podążania za ciągle zmieniającymi się trendami i jeszcze wiele innych niezastąpionych cech, które czynią z niego niezmiennie dobrego grafika.

5. Dobry grafik wie z czego ten świat jest stworzony, wszystko dostrzega i wszystko analizuje

Dobry grafik wchodząc do pomieszczenia nie widzi tapety, widzi sekwencję rozmieszczonych na niej kropek źle ze sobą połączonych w trakcie jej przyklejania.

Dobry grafik nie widzi namalowanego na drzwiach obrazka, widzi tylko krzywą kreskę tworzącą górną jego część i zbyt małą jego odległość od powierzchni niezamalowanej.

Dobry grafik idąc do sklepu nie widzi słoika z ogórkami kiszonymi, tylko etykietę bądź owijkę i to, co na niej jest umieszczone. Nie widzi ciasteczek czekoladowych, tylko ciekawą kreację na opakowaniu oraz dobrze do niej dobrany font nazwy oraz producenta.

Dobry grafik nie widzi książki tylko tekturę lub inne tworzywo z której wykonana jest jej okładka oraz wnikliwie analizuje jej projekt.

Dobry grafik nie patrzy na dane na wizytówce, on patrzy na kolor, rodzaj papieru, odcienie elementów graficznych, zastosowane uszlachetnienia.

Dobry grafik zna na pamięć chyba wszystkie logo znanych i mniej znanych marek, fonty i inne składowe z których są stworzone, zauważa je nawet przy najbardziej prozaicznych czynnościach, jak np. jazda samochodem i potrafi rozmawiać o nich godzinami.

Dobry grafik przygląda się wszystkiemu z bardzo bliska i koniecznie ogląda to z każdej strony, aż nie zaspokoi swojego głodu przeanalizowania wszystkich elementów składających się na otaczający nas świat.

Dobry grafik widzi to, co oczy pozostałych niekoniecznie dostrzegają. Dobry grafik ponadto czerpie z tego inspirację.

Dobry grafik to skarb każdej agencji reklamowej. Mamy szczęście, bo w naszym zespole są ludzie, którzy posiadają wszystkie opisane cechy. Dzięki temu nasze realizacje są tak często chwalone przez naszych klientów którzy wracają do nas z nowymi projektami lub polecają innym firmom. Współpraca z dobrym grafikiem to sama przyjemność i nie ma nic lepszego niż wspólnie z nim cieszyć się z wykonanego projektu.

Takie rzeczy tylko… w Brandoo.

Zajrzyjcie do naszego portfolio tam znajdziecie kilka realizacji naszych dobrych grafików 🙂

Powiązane artykuły

Zadzwoń do nas
531 993 900