Podczas tworzenia nowej strony internetowej trudną decyzją może okazać się wybór systemu do zarządzania treścią. Musimy określić, czy lepiej będzie stworzyć coś od podstaw, czy sięgnąć po popularnie wykorzystywany silnik CMS. Wiele start-upowców wybiera dziś w tym celu CMS WordPress, który zapewnia szybki rozruch strony, redukując wiele problemów związanych z jej wdrażaniem, jak poszukiwanie oszczędności czy potrzeba skalowalności mocy obliczeniowej.
Budowa strony internetowej w oparciu o najpopularniejszą platformę CMS – WordPress niesie wiele korzyści. Ten otwartoźródłowy silnik napisany w języku PHP i wykorzystujący domyślnie bazę danych MySQL pozwala dzisiaj na zbudowanie nie tylko szablonowego bloga czy prostej strony. Wykorzystując wiele zaawansowanych funkcji, można stworzyć rozbudowany serwis charakteryzujący się niestandardowymi, wyróżniającymi się postami. Silnik WordPressa jest bardzo elastyczny – z łatwością dopasować go można do niemal każdego rodzaju treści i strony internetowej. Owa elastyczność oznacza także możliwość wdrożenia rozwiązania optymalnego zarówno pod względem konkretnych potrzeb, jak i posiadanego budżetu. To cecha niezwykle cenna dla osób, które chcą poprowadzić swój projekt w sposób, w jaki robią to współcześni start-upowcy.
WordPress = bezpieczeństwo
Przy wyborze platformy do zarządzania treścią bardzo ważne jest jej bezpieczeństwo. Jak bardzo użyteczna będzie nawet najbardziej kreatywnie stworzona strona czy wartościowa treść, jeśli cały projekt będzie zagrożony na poziomie technicznym? System do zarządzania treścią powinien chronić nie tylko przed spamem czy możliwością manipulacji komentarzami, ale nawet przed ewentualną całkowitą utratą bazy danych czy podmianą zawartości strony. W tej dziedzinie WordPress wyróżnia się niezwykłą stabilnością i niezawodnością.
Bezpieczeństwo wynika głównie z faktu, iż kod silnika jest otwarty i ogólnodostępny – im bowiem więcej osób ma w niego wgląd, tym więcej błędów jest dostrzeganych i tym sprawniej są one niwelowane. Należy jednak pamiętać, tak jak w przypadku każdego innego oprogramowania, o aktualizacji do najnowszej wersji. Słabą stroną mogą okazać się darmowe wtyczki, które bywają rzadko poprawiane. Aby mieć niemal stuprocentową pewność odnośnie do niezawodności dodatków, warto korzystać z dedykowanych rozwiązań, pisanych i rozwijanych na bieżąco przez profesjonalnych deweloperów pełniących takie usługi. Dodatkowym plusem jest specjalistyczne wsparcie techniczne.
Gotowe wzory umożliwią stworzenie fundamentu witryny
W sieci istnieje wiele darmowych, otwartoźródłowych systemów blogowych oraz systemów CMS dzięki, którym w krótkim czasie możemy stworzyć swoją stronę. Mechanizmy pracy z szablonami w różnych systemach CMS charakteryzują się innym poziomem trudności i intuicyjności obsługi. Nie zawsze jednak darmowy szablon udaje się w 100% dopasować do wymagań konkretnej witryny, a nauka i praktyka PHP-a może zająć sporo czasu. Wtedy z pomocą przychodzą motywy dedykowane, czyli projektowane na zamówienie.
Pomimo ogromnej liczby darmowych szablonów i mnogości rozszerzeń, Klienci przychodzą do nas często z prośbą o zaprojektowanie unikatowego, dedykowanego motywu. Wczytując gotowy szablon dostajemy często mnóstwo zbędnych klas i funkcji, które niepotrzebnie obciążają nasz hosting i mogą wprowadzać chaos i problemy podczas zarządzania stroną. Dedykowany motyw gwarantuje stworzenie witryny naprawdę wyróżniającej się z tłumu
– mówi Michał Smereczyński, Technology Evangelist z Grupy Brandoo.
W Internecie łatwo znajdziemy informacje o niemal każdym zagadnieniu związanym z platformą. Problemy, strategie zarządzania witryną, poradniki i wskazówki nieraz poruszane były na łamach rozmaitych blogów. Jeśli jednak nie mamy możliwości samodzielnej pracy, warto rozejrzeć się za komercyjnym wsparciem.
Zobacz nasze wpisy, gdzie szukać informacji na temat WordPressa: źródła zagraniczne i polskie.
Kontrola nad linkowaniem
Cenną funkcją WordPressa są także automatyczne informacje w postaci pingbacków i trackbacków. Pingback informuje o tym, że ktoś dodał u siebie link do naszego bloga, strony czy wpisu. Trackback jest zaś informacją, że gdzieś pojawił się wpis, który jest odpowiedzią na jeden z naszych artykułów. Dzięki wspomnianym funkcjom mamy możliwość kontroli tego kto, co, kiedy i w jakim kontekście o nas mówi (w ramach sieci witryn opartych o WordPress, których wg Forbesa jest już ponad 60 milionów).
Według badań z siepania 2013, niemal 20% z 10 milionów najpopularniejszych stron na świecie opartych jest o WordPress, co daje prawie 58-procentowy udział w rynku. Źródło: W3Techs
WordPress dla start-upów
Mnogość wtyczek i rozwiązań umożliwia szybkie i bezproblemowe wdrożenie witryny. Dlaczego szybkość jest tu tak ważna? Kultura start-upów rządzi się swoimi prawami. Popularną praktyką jest uruchamianie tzw. produktu o minimalnej koniecznej funkcjonalności (z ang. Minimum Viable Product, w skr. MVP), czyli pierwszej wersji produktu lub usługi, która powinna ujrzeć światło dzienne. Ma to na celu otrzymanie wyczerpujących opinii na temat produktu czy usługi, a docelowo zwiększenie szansy sukcesu nowego przedsiębiorstwa. WordPress doskonale sprawdzi się jako system do testowania nowych pomysłów, nauki zachowań i potrzeb użytkowników, a następnie do sprawnego wdrożenia poprawek.
WordPress jest doskonałym rozwiązaniem dla osób chcących wzbogacić swoją stronę o przeróżne funkcje, jak system komentarzy, subskrypcje, formularze kontaktowe, widżety, forum, statystyki czy zintegrować z mediami społecznościowymi. Witrynę można rozbudowywać w nieskończoność przy naprawdę niedużym wysiłku
– wylicza Tomasz Zamarlik, Creative Director w Grupie Brandoo.
TAK! dla optymalizacji pod wyszukiwarki
WordPress to także jeden z najlepszych i najchętniej wybieranych systemów do zarządzania treścią pod względem efektywnej optymalizacji witryny pod wyszukiwarki. Odpowiednia optymalizacja pozawala na osiąganie wysokich wyników wyszukiwania, a więc skuteczniejszą promocję witryny, co jest szczególnie ważne dla e-biznesów.
Dzięki rozbudowanym funkcjom, takim jak możliwość tworzenia przyjaznych adresów, dodawanie znaczników, tworzenie mapy XML, fachowo skonfigurowana pod WordPressem strona jest często lepiej widziana przez robota Google, niż strony oparte o inne silniki. W efektywniejszej optymalizacji pomóc może także mnóstwo specjalnych wtyczek, tworzonych właśnie w tym celu
– mówi Krzysztof Lebdowicz, założyciel agencji marketingu w wyszukiwarkach AdHelp.
WordPress w chmurze
Jeszcze niedawno uruchomienie własnej strony – bloga czy portalu – wiązało się z wykupieniem tradycyjnego hostingu i wymagało sporej wiedzy. Dziś Internet to w dużej części chmura, czyli nic innego, jak usługa, w której za pomocą kilku kliknięć możemy uruchomić własnego WordPressa pod własnym adresem. Nie ma potrzeby zamartwiania się zagadnieniami administracji serwerem.
Tym, co odróżnia tradycyjnych hosting od chmury, jest przede wszystkim skalowalność. Tradycyjny hosting ma pewne (mniejsze lub większe) ograniczenia. Jeśli strona dopiero pojawia się w sieci i generuje mały ruch, to nawet drobny hosting jest wystarczający. Jednakże gdy pojawia się popularność, np. tzw. efekt Wykopu, to często koniecznością staje się migracja na nowy serwer. Chmura pozwala zapomnieć o tego typu problemach.
Chmura to miejsce, w którym uruchomiona strona WWW ma dostęp do niemal nieskończonej mocy. Najpopularniejszy dziś CMS – WordPress – musiał znaleźć się w tej nowej rzeczywistości. Budując dla naszych Klientów serwisy oparte na tym CMS – często są to duże portale – proponujemy uruchomienie ich w chmurze. Wykorzystujemy do tego celu chmurę firmy Microsoft – Windows Azure. Dzięki dynamicznemu skalowaniu mocy obliczeniowej tworzone przez nas serwisy mogą obsługiwać rosnącą liczbę odwiedzających. Do niedawna przeszkodą było skalowanie bazy danych – dla WodPress jest to domyślnie MySQL. Dlatego postanowiliśmy stworzyć wersję WordPress dedykowaną chmurze Windows Azure, która wykorzystuje bazę danych AzureSQL – skaluje się ona wedle potrzeb Klienta, więc nic nie jest w stanie go zaskoczyć pod względem wydajności. Dodatkowym atutem korzystania z połączenia WordPress i chmury Windows Azure, jest sposób rozliczania. Chmura pozwala na płacenie jedynie za zużyte zasoby, co eliminuje konieczność opłacania stałego abonamentu, czasem większego, niż wymagałby tego ruch na naszej stronie
– wyjaśnia Michał Smereczyński.
WordPress na topie
Jeśli jesteśmy zainteresowani marketingiem internetowym, publikacją treści lub po prostu webmasteringiem, WordPress jest jednym z najlepszych wyborów. Silnik spełni potrzeby zarówno początkujących – do nauki czy podczas stawiania pierwszych kroków w e-biznesie, jak i firm o ugruntowanej pozycji na rynku, chcących rozbudować swoją witrynę o np. nową ofertę. Elastyczność, jaką gwarantuje silnik, to możliwość wdrażania optymalnych rozwiązań, dopasowanych do potrzeb oraz budżetu naszego przedsięwzięcia.