Artykuł polecany jest dla przedsiębiorców stawiających pierwsze kroki w prowadzeniu biznesu online.
Z artykułu dowiesz się jak zbudować profesjonalną stronę www i kogo warto mieć na uwadze podczas wyboru specjalistów, którym powierzysz to zadanie.
W dzisiejszych czasach obecność w Internecie jest niezbędna w każdej branży. Jak w prosty sposób zbudować interesującą stronę internetową?
Niestety, uniwersalny przepis na sukces w sieci nie istnieje. Wpływ na strategię marketingową marki ma wiele czynników, między innymi:
· charakter prowadzonej firmy (sklep, branża usługowa, edukacyjna itp.),
· zasięg przedsiębiorstwa (np. lokalny lub ogólnopolski),
· profil grupy docelowej.
Może to być sklep internetowy z szeroką ofertą produktową, pojedynczy Landing Page zachęcający do zakupu konkretnej rzeczy bądź strona firmowa, stanowiąca zarówno źródło informacji o świadczonych usługach, jak i wizytówkę Twojej firmy. Podczas tworzenia swojego miejsca w sieci warto też rozważyć możliwość prowadzenia bloga firmowego. Dzięki niemu Klienci poznają Cię jako specjalistę, któremu warto zaufać, a roboty indeksujące, takie jak Google, spojrzą łaskawszym okiem na stronę regularnie wzbogacaną o nowe treści.
Jak zacząć tworzenie strony internetowej?
Pierwszym krokiem decydującym o powodzeniu lub porażce strony jest zdefiniowanie jej celu. Odpowiedz sobie najpierw na kilka pytań:
· W czym tworzona strona pomoże Klientowi?
· Jaki jego problem pozwoli rozwiązać?
· Jaki mierzalny efekt powinna przynosić?
Sposób ten pozwoli Ci na zdefiniowanie celu biznesowego witryny oraz pomoże określić funkcję, jaką tworzona strona będzie pełnić w życiu Klienta. Procedurę można zastosować zarówno do określenia mierzalnego celu sprzedażowego (dotyczącego np. obrotu sklepu w skali miesiąca lub ilości generowanych leadów pośrednich oraz bezpośrednich), jak i do planowania strategii marketingowej skupiającej się na zwiększaniu rozpoznawalności marki wśród potencjalnych Klientów. Cel powinien być opisany jasno, aby później mógł służyć jako konkretny kierunek działania podczas kolejnych etapów tworzenia witryny.
Strona www ma przede wszystkim służyć Klientowi. Czyli komu?
Czas zająć się rzeczą najistotniejszą, czyli wyborem grupy docelowej. Nie da się stworzyć produktu, który będzie idealny dla każdego, ale wybierając konkretną grupę osób, analizując ich potrzeby, wymagania i oczekiwania będziesz mógł określić, co dokładnie te konkretne osoby będą chciały kupić.
Co więcej, dobrze zdefiniowana grupa docelowa pozwoli na optymalizację kosztów przygotowania oferty oraz wszelkiego rodzaju reklam, równocześnie przekładając się na ich większą skuteczność. Oznacza to, że dzięki profilowaniu grupy odbiorców przekazu marketingowego znacznie zmniejszy się koszt pozyskania Klienta.
Aby właściwie określić grupę docelową trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników (np. demograficznych, geograficznych, psychograficznych) oraz rozważyć podgrupy potencjalnie zainteresowanych ofertą osób. Dobrze jest wykonać analizę persony (tzw. idealnego Klienta): sposób szukania informacji przez Klienta, jego obiekcje przed podjęciem decyzji zakupowej, czy chociażby jego możliwości finansowe. Te i wiele innych danych pozwala na zaprojektowanie mapy wędrówki Klienta po stronie www i poza nią – tzw. Customer Journey Map. Dzięki tego typu wizualizacji łatwiej jest uświadomić sobie co czuje Klient podczas kontaktu z Twoją marką i jaką drogę pokonuje przed dokonaniem zakupu czy dołączeniem do listy mailowej, a to przecież podstawa do projektowania przyjaznej użytkownikowi witryny, która skutecznie działa. Profesjonalnie określona grupa docelowych Klientów będzie procentować na lata!
Czas na wireframe, czyli zaczynamy projektować stronę www!
Zanim zaczniesz pracować nad projektem, stwórz strukturę swojej strony internetowej. Bardzo ważne jest też stworzenie jasnego drzewa kategorii. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie Ci to później odtworzyć w Internecie. Wireframe jest schematem, który przedstawia ten zarys w najbardziej przystępny sposób. Nie jest interaktywny – stanowi jedynie szkic interfejsu, dzięki któremu łatwiej jest zaplanować zakres funkcjonalności serwisu i kolejne etapy pracy. Powinny znaleźć się na nim wszystkie elementy, które docelowo mają pojawić się na witrynie dostępnej dla użytkowników. Wireframe może być wykonany w dowolny sposób.
Jeżeli jednak witryna ma posiadać wiele funkcji, warto zrezygnować z formy analogowej i wykorzystać specjalnie stworzone do tego celu narzędzia, takie jak https://mockflow.com/ czy https://app.moqups.com/sign-up. Pozwoli to na uniknięcie zbędnych nieporozumień podczas kolejnych etapów pracy. Po ustaleniu planu pracy w oparciu o naszkicowany wireframe na arenę wkraczają designerzy i deweloperzy, dzięki którym strona pojawi się w Internecie wraz ze wszystkimi interaktywnymi elementami.
Szata zdobi witrynę – dwa słowa o projekcie graficznym strony www
Projekt graficzny to istotna część strony, która bez wątpienia wpływa na odbiór konsumentów. Przede wszystkim należy kierować się tym, że musi on być spójny z systemem identyfikacji strony. Ma on więc nie tylko spodobać się potencjalnemu Klientowi, ale również współgrać z kontekstem działania przedsiębiorstwa. Dzięki temu prezentacja firmy będzie wyglądać profesjonalnie, a Klient poczuje się bezpieczniej, zamawiając produkt lub usługę.
To, co jest równie ważne, to funkcjonalność danego projektu. Plan, czy też makieta są zarysem wszystkich funkcji. Wybrana grafika musi to dobrze odzwierciedlać, a User Experience przedstawiać.
Digital marketing – jak sprawić, aby Klienci znaleźli Cię w sieci?
Tworząc stronę musisz pamiętać, że to nie wszystko, co musisz zrobić w kierunku rozwoju firmy. Musisz wyjść z odpowiednią ofertą do swoich przyszłych Klientów, jak to jednak zrobić, aby było to skuteczne? Co zrobić, aby uwidocznić stronę w wyszukiwarce Google?
Przede wszystkim zajmij się kontekstem SEO, ponieważ optymalizacja treści jest najistotniejszą zmienną wyprowadzającą Cię wyżej na listach wyszukiwarek. Pamiętaj jednak o tym, że Twoja treść musi dawać użytkownikom wartość, a nie tylko być nasycona frazami, słowami kluczowymi oraz linkami. Ruch na stronie zwiększysz poprzez płatne jej promowanie w Google Ads lub w mediach społecznościowych.
Nie zapominaj, że Twoja strona na Facebooku jest dziś naprawdę cenna. Prowadź na niej działania organiczne, aby jeszcze zwiększyć popularność swojej firmy. Pamiętaj o bieżącej analizie danych swojej strony poprzez Google Analytics aby na bieżąco weryfikować potrzeby użytkowników.
Po jakimś czasie wykonaj audyt SEO, który pozwoli sprawdzić optymalizację Twojej strony. Dbaj o UX, SEM oraz Core Web Vitals. Ten ostatni jest najnowszym algorytmem, który znacznie wpływa na widoczność Twojej strony. Powodzenia!
Komu zlecić stworzenie strony www?
Zbudowanie strony www samodzielnie jest możliwe. Czy będzie to jednak działanie opłacalne? Ciężko jest samemu być ekspertem we wszystkim. Jeżeli planujesz rozwój swojej firmy na wielką skalę, warto od razu wybrać dobrą agencję interaktywną, która zadba o stały napływ Klientów. Dlaczego wyniki firm marketingowych w tym aspekcie znacznie przewyższają starania przedsiębiorców, którzy są przecież specjalistami w swoich dziedzinach? Jest to kwestia skali. Właściciel biznesu może nauczyć się podstaw budowania stron internetowych na przykład z tutoriali w serwisie YouTube, jednak nie będzie to wiedza wystarczająca, aby zastąpić doświadczony w marketingu internetowym zespół, w którym nad stronami www czuwa wielu specjalistów, takich jak:
· analitycy konkurencji i strategii działania,
· specjaliści SEO,
· UX designerzy,
· graficy,
· copywriterzy,
· programiści,
· webdesignerzy,
· testerzy aplikacji,
· administratorzy treści,
· marketerzy.
Jako właściciel swojej firmy i specjalista w dziedzinie, którą się zajmujesz masz wiedzę niezbędną do pomocy swoim Klientom w realizacji ich celów. Jeśli przekażesz ją profesjonalnej agencji interaktywnej uzyskasz efekt synergii – Twoje doświadczenie połączone z wiedzą marketingową wymienionych powyżej specjalistów przełoży się na skuteczną realizację również Twoich celów biznesowych – zarówno sprzedażowych, jak i wizerunkowych.
Wolisz oddać przyszłość swojej marki w ręce profesjonalistów, czy zadbać o nią w pojedynkę?