Przejdź do
Projekty graficzne wokół nas
Jakub Degórski
Jakub Degórski

Art Director

Projekty graficzne wokół nas

9 czerwca, 2020 | Blog

Projekty graficzne to chleb powszedni naszej agencji. Każdego dnia, 251 dni w roku nasi graficy wykonują tysiące kliknięć myszką po to, żeby to co wyobrażają sobie w swoich głowach oni i nasi klienci, nabrało realnych kształtów w postaci przygotowywanych przez nich kreacji.

Ostatnio zaczęliśmy się jednak zastanawiać czy my sami, nasi klienci i osoby całkowicie niezwiązane z naszą branżą, zdajemy sobie sprawę jak wiele rzeczy w naszym otoczeniu jest dziełem właśnie “artystów-grafików”. Jaki jest wynik tych rozważań? Powiemy Wam jedno – graficy to chciałoby się powiedzieć twórcy naszego świata, a ich projekty towarzyszą nam niemal na każdym kroku!

Aby Wam pokazać gdzie na co dzień spotykamy się z projektami grafików, przygotowaliśmy krótką relację z dnia nieprzeciętnego Kowalskiego od momentu jego obudzenia się po pójście spać. Jesteście ciekawi jakie przygody i przede wszystkim jakie projekty graficzne spotkały go po drodze?

Zaczynamy 😉

1. Pana Kowalskiego jak co dzień rano zbudził dźwięk budzika nastawionego na 6:00 rano. Bardzo nie lubił tego dźwięku 😉 Kiedy tylko otwierał oczy zawsze miał przed sobą ten sam obraz, a właściwie plakat (dzieło/projekt grafika) ze swojego ulubionego filmu.

Do pokoju Pana Kowalskiego jeszcze wrócimy, ale mamy już pierwszą rzecz zaprojektowaną przez grafika 😉

2. Teraz Pan Kowalski wszedł do łazienki. Szybki prysznic, mycie zębów, krem na twarz, perfumy. Miał swój ulubiony żel pod prysznic. Super się sprawdzał, no i na półce w sklepie przykuło jego uwagę fajne opakowanie (dzieło/projekt grafika).

Rozejrzyj się po swojej łazience i zobacz ile stoi tam opakowań kosmetyków, środków czystości, itp. Każde z nich musiało zostać zaprojektowane i dopracowane przez grafika, zanim znalazło się w sklepie i u Ciebie w domu.

3. W planie dnia Pana Kowalskiego był teraz czas na śniadanie. Zajrzał do lodówki. “Co by tu zjeść? Może płatki z mlekiem?” – pomyślał. Wziął karton (dzieło/projekt grafika) z mlekiem i torebkę (dzieło/projekt grafika) z płatkami, nalał mleko, wsypał płatki. Zjadł śniadanie.

Wszystkie opakowania w kuchni, które masz w lodówce, “w” i “na” szafkach, itp. zostały zaprojektowane przez grafika. Przyglądałeś im się kiedyś dokładniej?

4. Nim się obejrzał, był już czas wyjścia do pracy. „Obym się nie spóźnił” – pomyślał. Postanowił ostatnio zostawiać samochód pod domem i chodzić pieszo do biura. Po drodze minął, tak jak co dzień, swój ulubiony sieciowy spożywczak, a w nim Panią Grażynę, która przez kawałek wolnej od naklejek witryny sklepowej (dzieło/projekt grafika) pomachała mu na dzień dobry. Przechodząc obok kiosku kupił najnowsze wydanie swojej ulubionej gazety (dzieło/projekt grafika), a stojąc na światłach spojrzał na billboard (dzieło/projekt grafika), na którym zawsze wisiały zapowiedzi najnowszych hitów kinowych. Tym razem zauważył coś jeszcze. Przejeżdżało obok niego auto oklejone reklamą (dzieło/projekt grafika) firmy produkującej drewniane drzwi. Akurat potrzebował nowych, więc zapamiętał jej nazwę. Po pracy sprawdzi ich stronę internetową (dzieło/projekt grafika).

To tylko kilka przykładów nośników, które każdego dnia czasami mimowolnie, a czasami dobrze je zauważając, mijamy w drodze do pracy, na zakupy, do teatru, itp. Macie swoje ulubione?

5. Po przejściu przez światła Pan Kowalski był już przed swoim biurowcem. Na zewnątrz zauważył szyld z nowym logo (dzieło/projekt grafika). “Oho! Nowi lokatorzy w naszym budynku.” – pomyślał.

Miał przed sobą bardzo pracowity dzień. Wybierał się na targi branżowe. Na jego biurku leżała już lista rzeczy, które musiał ze sobą zabrać: wizytówki, teczki ofertowe, notatniki, foldery reklamowe, roll-upy, ścianka targowa, gadżety reklamowe (dzieła/projekty grafika). Wszystko było gotowe.

Każdy z nas może spotkać się w pracy z wieloma rzeczami zaprojektowanymi przez grafików. Oprócz tych wymienionych, jest to też papier firmowy, pieczątka, stopka mailowa, prezentacja Powerpoint i wiele innych. Jak sami widzicie, mnóstwo elementów z naszego otoczenia jest efektem pracy grafików.

6. Targi były udane. Pan Kowalski spotkał dużo nowych potencjalnych klientów, udało mu się też nawiązać współpracę z kilkoma nowymi firmami. „Szef będzie dumny”-pomyślał. Mógł wracać do domu. Było to słoneczne popołudnie, więc Pan Kowalski rozkoszował się spacerem. Na jednej z ulic stała młoda kobieta rozdająca ulotki (dzieło/projekt grafika). Wziął jedną, podziękował i zerknął na nią. “O proszę, otworzyli nową lodziarnię niedaleko. I mają niespotykane smaki lodów. Ale mam na nie ochotę. Zaraz się tam przejdę” – pomyślał. Tak też zrobił. Wszedł do lodziarni, przeczytał menu (dzieło/projekt grafika) i zdecydował się na kawę oraz lody w kubeczku (dzieło/projekt grafika). Nie zawiódł się, wszystko było przepyszne. Wziął nawet kubełek (dzieło/projekt grafika) lodów na wynos.

Mnóstwo elementów wystroju, wyposażenia sklepów czy restauracji, które odwiedzamy, jest zaprojektowanych przez grafików. To dzięki nim możemy wizualnie poznać ich ofertę. 

7. Zrobiło się już dość późno. Pan Kowalski wrócił do domu. Zjadł obiad i teraz miał czas na załatwienie kilku spraw przez Internet. Zaczął od przejrzenia portali informacyjnych. Przy okazji wyświetliło się na nich kilka bannerów reklamowych (dzieło/projekt grafika), m.in. dotyczących ciekawych kursów. Na jeden z nich się zapisał.  Szybko przejrzał media społecznościowe- nowe posty (dzieło/projekt grafika) ulubionych fanpejdży, “O! ten fanpejdż zmienił zdjęcie profilowe i zdjęcie w tle (dzieło/projekt grafika) – pomyślał” . Jeszcze tylko kilka ciekawych artykułów i wpisów na blogu (dzieło/projekt grafika) i zabrał się za zamówienie ze sklepu internetowego (dzieło/projekt grafika) butów do biegania.

Pokusimy się o stwierdzenie, że całe środowisko internetowego świata jest dziełem pracy grafików. Wszystko co tworzą z pomocą programistów pozwala obracać się nam w tym wirtualnym świecie.

8. Dzień Pana Kowalskiego zleciał niezwykle szybko. Pozostały mu jeszcze tylko małe porządki, wieczorny prysznic po czym udał się do spania. Oczywiście przed zaśnięciem musiał przeczytać jeszcze kilka stron książki (dzieło/projekt grafika), którą ostatnio sobie kupił.

Książka to nie tylko treść, ale też okładka, jej projekt, jego wykonanie. Grafik ustala wszystkie parametry takiego wydruku jak gramatura papieru, format, uszlachetnienia. Ma wpływ na jej fizyczny wygląd.

9. Nim się obejrzał, zasnął nad książką.

Tak wyglądał dzień nieprzeciętnego Kowalskiego.

Czy przed przeczytaniem tego tekstu zdawaliście sobie sprawę jak wiele projektów graficznych jest wokół nas? Jeśli tak, to super. Jeśli nie, mamy nadzieję, że zaczniecie baczniej obserwować swoje otoczenie i zauważać jak wiele jego elementów to dzieła grafików.

Graficy to nie tylko operatorzy myszki. To artyści, mający wpływ na tak wiele rzeczy z którymi na co dzień spotykamy się w naszym życiu od momentu obudzenia się rano do pójścia spać. Warto to podziwiać i doceniać. Projekty graficzne są wokół nas!

Powiązane artykuły

Zadzwoń do nas
531 993 900